Какво представляват слушалки TWS с Bluetooth
fitbit

Сподели на приятел
17 775

Само преди няколко години всички използваха слушалки с кабел. И бихме могли да вървим през живота, блажено неподозиращи за технологията в нашите слушалки. Но след това Apple пусна iPhone 7. Ако паметта ви е малко размита, това е iPhone, който елиминира 3,5 мм aux порт. Изведнъж Bluetooth слушалките не бяха просто новост. За потребителите на Apple те се превърнаха в необходимост.

Оттогава Bluetooth слушалките станаха повсеместни, тъй като все повече потребители на Android също започнаха да ги използват. Но тази експлозия на технологиите може лесно да стане объркваща. Изведнъж се очаква да научим куп нови термини, тъй като производителите често изброяват тези характеристики като поредица от съкращения. Може да сте виждали някои слушалки TWS, съкратено от True Wireless Stereo (истинска безжична стереосистема). Какво означава това? Тук сме, за да ви дадем пълно обяснение. Но първо, малък урок по история.

Как работеха стерео слушалките

Слушалките с кабел използват 3,5 mm aux жак. Ако имате 3,5 мм щепсел наблизо, погледнете го внимателно. Ще видите, че е разделен на три или дори четири сегмента. Всеки сегмент всъщност се свързва с различен проводник вътре в кабела. Трисегментният щепсел има един сегмент, свързан към всяка слушалка, като третият сегмент е споделен между двата. Четирисегментният щепсел предлага специален втори сегмент за всяка слушалка. Щепселите са взаимозаменяеми. Въпреки това, четирисегментният щепсел ще ви осигури по-добро качество, ако включвате в четирисегментен жак.

За да работят тези слушалки, през всеки проводник се прокарва отделен електрически ток. Тъй като сигналите са отделни, създаването на стерео звук е лесно. Всичко, което вашето устройство трябва да направи, е да изпрати левия канал към лявото ви ухо и десния канал към дясното ухо. Електрическият ток преминава през телена намотка във всяка слушалка. На свой ред тази бобина задвижва магнит, който осцилира зад диафрагмата. Този модул обикновено се нарича драйвер. А диафрагмата всъщност произвежда звука. Подобен е на конуса в високоговорител с пълен размер, който се движи напред-назад, за да създаде звукови вълни във въздуха.

Тази технология съществува от десетилетия и е доста стандартна. Вземете всякакви 3,5 мм кабелни слушалки, включете ги във всеки 3,5 мм жак и ще получите звук. И ако записът е в стерео, ще получите стерео. Това е просто и ясно. Никой никога не е трябвало да пита дали слушалките му са стерео. Прието е за даденост. Но след това беше изобретен Bluetooth. И това промени всичко.

Раждането на Bluetooth

Повечето от нас смятат Bluetooth за технология от края на 90-те или началото на 2000-те. И това е вярно до известна степен. Тогава технологията за първи път стана популярна. Но произходът на Bluetooth е по-ранен. Оригиналният дизайн всъщност е създаден през 1989 г. от екип инженери на Ericsson Mobile. Тяхната цел беше да създадат радиопротокол на къси разстояния за сдвояване на телефоните с различни устройства. Ръководителят на екипа, Яп Хаартсен, беше номиниран за Европейската награда за изобретател през 1999 г. Забавен факт: Bluetooth протоколът е кръстен на Харалд Блутут, легендарен крал на Дания и Норвегия. Логото на Bluetooth всъщност се състои от старите скандинавски руни за H (ᚼ) и B (ᛒ), поставени една върху друга.

Година на въвеждане Bluetooth версия Особеност
2004 г 2.0 Подобрена скорост на данни
2007 г 2.1 Сигурно просто сдвояване
2009 г 3.0 Висока скорост с 802.11 WiFi радио
2010 г 4.0 Нискоенергиен протокол
2013 4.1 Непряка връзка с IoT устройство
2014 г 4.2 IPv6 протокол за директна интернет връзка
2016 г 5.0 4x обхват, 2x скорост, 8x капацитет за съобщения + IoT

Междувременно други изобретатели си сътрудничиха по различна технология. През 1997 г. инженер на IBM на име Адалио Санчес отговаряше за разработването на техния нов лаптоп ThinkPad. Той искаше да интегрира мобилен телефон в новия лаптоп. Но докато IBM имаше много специалисти по персонални компютри, те нямаха опит в мобилните телефони. Той се свърза с Нилс Рибек, инженер на Ericsson, за да види дали компаниите могат да си сътрудничат. Почти година компаниите се опитваха да вградят мобилен телефон в лаптоп, но по това време нямаше начин това да се направи ефективно. Изискванията към батерията бяха твърде големи и използването на телефона би изтощило лаптопа твърде бързо.

Но не всяка надежда беше загубена.  Рибек беше в екипа за разработка на Bluetooth и предложи на Санчес, вместо да вграждат телефон в лаптоп, да използват Bluetooth за свързване на двете устройства. Но имаха друг проблем – нито Ericsson, нито IBM доминираха в своя сектор на пазара. Ако запазеха технологията като собствена, тя щеше да бъде безполезна за повечето хора, щеше да може да се използва само за свързване на телефон на Ericsson към лаптоп на IBM.

За да гарантират, че технологията е полезна за всички, двете компании се споразумяха да направят Bluetooth отворен индустриален стандарт. Ericsson запази правата върху самата Bluetooth радио технология, докато IBM разработи софтуера. Компаниите се свързаха с екипи от Intel, Toshiba и Nokia, за да привлекат целия пазар. И през май 1998 г. стандартът беше официално обявен, като всичките пет компании участваха в първоначалното внедряване.

Първото Bluetooth устройство, което излезе на пазара, бяха мобилни слушалки. Дебютира през 1999 г. и печели наградата „Best of Show Technology Award“ на търговското изложение COMDEX в Лас Вегас. За него обаче нямаше пазар – все още никой не беше пуснал Bluetooth телефон! Ericsson T36, техният оригинален Bluetooth телефон, се сблъска с производствени проблеми и трябваше да бъде бракуван. Така че едва след пускането на пазара на Ericsson T39 през 2001 г. мобилният телефон започна действително да поддържа Bluetooth. IBM го последва малко след това през октомври 2001 г., като техният ThinkPad A30 стана първият компютър с възможност за Bluetooth.

Ранни ограничения на Bluetooth

Както при всички нови технологии, първата версия на Bluetooth срещна известни трудности. Различните партньори не винаги бяха съгласни кои функции са необходими. И тъй като протоколът се разработваше едновременно с първите Bluetooth устройства, не всичко работеше по предназначение. Например, някои разработчици искаха да позволят на устройствата да се свързват анонимно. Тъй като тази функция не влезе в оригиналната версия 1.0, няколко планирани проекта трябваше да бъдат отменени или отложени.

Следващата версия, 1.1, поправи редица основни грешки. Но най-голямата полза беше добавянето на индикатор за силата на получения сигнал (RSSI). Това помогна на устройствата да поддържат последователно сдвояване, дори ако сигналът не беше последователен. Но много проблеми останаха, особено със смущенията от външни радиоизточници. Този проблем беше коригиран в Bluetooth 1.2 с добавянето на адаптивно прескачане на честотата (AFH). AFH позволи на устройствата да променят честотите в движение. Така, ако пътувате с градски влак, няма да загубите Bluetooth връзката си само защото влакът е минал покрай клетка за мобилни телефони.

Друго голямо подобрение беше добавянето на разширени синхронни връзки (eSCO). Това реши по-ранен проблем, при който изгубените пакети изчезваха в етера. Вместо това изпуснатите пакети ще бъдат препредадени. В резултат качеството на звука стана много по-добро, с по-малко накъсване на връзките.

По-добри профили и по-бърз трансфер на данни

Ще забележите, че все още не сме казали нищо за слушалките. Причината е, че никой не е мислил сериозно за Bluetooth и висококачествено аудио чак до 2005 г. с пускането на Bluetooth 2.0. Това беше голямо подобрение, предимно заради увеличената скорост на данни. Докато Bluetooth 1.2 беше ограничен до скорост на трансфер на данни от 721 Kbit/s, Bluetooth 2.0 позволяваше скорост от 2,1 Mbit/s. За да го поставим в перспектива, 721 Kbit/s е много ниско качество, подобно на това, което бихте очаквали от лоша стационарна линия. 2,1 Mbit/s е еквивалентен на 131 KPS, или приблизително стандартния MP3 битрейт от 128 KPS. MP3 все още беше нова технология, но дизайнерите бързо схванаха последиците.

Но имаше проблем – можеха да изпратят само един моно сигнал. Помните ли как кабелните слушалки получават два отделни сигнала, по един за всяка страна? Това не беше възможно с Bluetooth. Така че Bluetooth слушалките започнаха да се предлагат, но музиката се възпроизвеждаше само в моно. Бяха направени различни опити за подобряване на технологията, включително симулиран стерео звук. Но аудиофилите могат лесно да чуят разликата между симулирано и истинско стерео.

Какво представлява TWS – истинската безжична стерео технология

Истинското безжично стерео (TWS) използва Bluetooth сигнали вместо проводници или кабели за прехвърляне на звук. Безжичните слушалки TWS се различават от безжичните аксесоари, които не се свързват физически към медиен източник, но все пак разчитат на физически връзки, за да гарантират, че множество части от едно устройство могат да функционират заедно. Безжичните спортни слушалки, които са свързани с жица около врата на потребителя, са отличен пример за това.

Аксесоарите, използващи истинска безжична технология, от друга страна, са точно това – наистина безжични. Те не се нуждаят от кабели, за да се свържат с медийно устройство или да свържат една слушалка или високоговорител с другата. Bluetooth чиповете установяват напълно безжична връзка.

В зависимост от марката и въпросния аксесоар, различните TWS устройства се свързват към медийни източници по различни начини. Много слушалки TWS използват една слушалка като основна връзка между медийния източник и втората слушалка. Слушалка едно изпраща сигнал до устройството източник, свързва се и след това устройството източник препраща същия сигнал към слушалка две, осигурявайки завладяващо изживяване със съраунд звук.

Други първо установяват връзка между слушалките, така че устройството източник на медия да може да се свърже и с двете. Оттам Bluetooth чипът на аксесоара изпраща аудио едновременно към слушалки едно и две. Това предотвратява ненужното натоварване само на една слушалка, подобрява силата на връзката и осигурява по-чист звук.

 

Основните предимства на слушалки TWS

Истинската безжична технология предлага много предимства, но преди всичко тя е привлекателна, защото е удобна и лесна за използване. Функционалността без кабели означава, че потребителите са свободни да се движат, без да се притесняват, че кабелите ще се заплитат в джобовете или ще се закачат за дръжките на вратите. Повечето TWS устройства имат Bluetooth обхват над 9 метра, като същевременно поддържат ясна връзка – което ги прави идеални за работа в двора или упражнения. TWS слушалките също са забележително лесни за сдвояване, лесни за използване и имат 75 процента по-дълъг живот на батерията от традиционните безжични слушалки.

Истинската безжична технология също предлага висококачествен стерео звук и завладяващо аудио изживяване. TWS доставя левия и десния аудио канал към свързаното устройство поотделно, като присвоява левия канал към лявата слушалка и десния канал към дясната слушалка. Когато потребителите имат и двете слушалки, те ще имат ясен съраунд звук. Дори ако потребителите носят само една слушалка, те пак ще имат пълно аудио изживяване — аудиото не е разделено, така че не звучи като инструменти и вокали, които се доставят в отделни слушалки.

Често срещани приложения на TWS

Слушалките в момента са най-популярният продукт, използващ истинска безжична технология. Но TWS не се ограничава само до слушалки. TWS е и най-новата иновация в технологията на Bluetooth високоговорителите. TWS стереосистемите се свързват към основния високоговорител с помощта на смартфон или лаптоп, а след това основният високоговорител се свързва към вторичния високоговорител чрез Bluetooth сигнали.

Ако потребителят иска да пусне музика в дома си по време на парти, например, може да постави един TWS високоговорител в хола и друг в трапезарията, за да озвучи цял етаж. Преносимите батерии могат да издържат до 15 часа и да произвеждат аудио с качество на съраунд звук без система за домашно кино. Освен това, повечето истински безжични стерео системи се доставят с дистанционни управления с Bluetooth, които позволяват на потребителите да превъртат напред, да прескачат песни и да регулират силата на звука от разстояние.

Истинската безжична технология е приложена и към зарядните устройства. Компанията за безжично зареждане Energous разработва истинска технология за безжично зареждане , наречена WattUp, която ще позволи на потребителите да зареждат устройствата си просто като ги поставят на разстояние до 15 фута от зарядната подложка. WattUp получи сертификат от Федералната комисия по комуникациите през 2018 г. и истинското безжично зареждане може да бъде готово много скоро.

 

Ето и някои от нашите предложения за висококачествени оригинални TWS слушалки:

 

Belkin Soundform TWS Earphones – безжични блутут слушалки със зареждащ кейс (черен) – 89.00 лева с ДДС

 

Anker Soundcore Life Note 3i TWS Active Noise Cancelling Earphones – безжични блутут слушалки с кейс за мобилни устройства (черен) – 99.00 лева с ДДС

 

JBL Vibe 200TWS – безжични Bluetooth слушалки с микрофон за мобилни устройства (черен) – 139.00 лева с ДДС

 

Marshall Minor III TWS True Wireless Bluetooth Earphones – безжични блутут слушалки със зареждащ кейс (черен) – 199.00 лева с ДДС

Bose QuietComfort Earbuds II Noise-Cancelling TWS Earphones – bluetooth аудиофилски стерео слушалки с микрофон (тъмносив) – 599.00 лева с ДДС

–-

Открийте още много качествени слушалки TWS с Bluetooth ТУК или в центровете на DICE в:

Полезни видеоклипове може да откриете в YouTube канала ни.