Кредитна биометрична карта – по-сигурна, но нужна ли ви е?
fitbit

Сподели на приятел
9 966

Първите кредитни карти бяха просто парчета картон. Първата „модерна“ кредитна карта е притежание Франк Макнамара през 1950 г., който твърде често забравял портфейла си. Той започва да използва Diners Club Card, за да плаща храната си и да си изтегли остатъка в края на месеца. Макнамара вероятно не е обръщал много внимание на сигурността по онова време, по което е притежавал една от трите съществуващи кредитни карти. Измамите с карти вероятно дори не са били идея в съзнанието на крадците.

Днес, 70 години по-късно, само в САЩ има издадени над 190 милиона кредитни карти. Картоненото листче се подобри значително, но има и проблеми със сигурността. С нарастването на измамите и кражбите с кредитни карти функциите за безопасност се развиха от подписи върху разписка през вграждане на микрочипове в карти до безброй невидими защити с изкуствен интелект и машинно обучение.

Потвърждаването с пръстов отпечатък, преди да извършите транзакция, е друга опция за сигурност, която може напълно да елиминира измамите с физически карти. Може би вече използвате биометрична технология всеки ден, когато отключвате телефона си или влизате в приложението си за банкиране, така че не е чудно, че вече влезе в кредитните ви карти, особено ако използвате цифров портфейл или виртуална карта.

Ако все още използвате физическа кредитна карта, можете да поискате кредитна или дебитна биометрична карта от вашата банка. Но тази технология, дори използването изцяло на физическа карта, вече се чувства като поостаряла. И така, прогнозират ли експертите, че 2025 г. ще бъде годината на биометричните кредитни карти? Може би. Но не по начина, по който си мислите.

Какво е биометрия?

Биометричните данни използват анализ на вашите биологични характеристики, за да потвърдят вашата самоличност. Като форма на удостоверяване в две стъпки, биометричната защита може да сканира вашето лице, пръстов отпечатък или ирис, за да потвърди, че именно вие използвате продукта си.

Тази технология се използва широко днес за проверка на вашата самоличност на летища, в болници и от различни правоприлагащи органи. Биометричните данни също помагат да отключите мобилния си телефон или лаптоп и да влезете в любимите си приложения.

Която и форма на биометрично заключване да използвате, устройството първо създава шаблон на вашите биометрични данни, например пръстов отпечатък. След това го записва и съпоставя всяко ново сканиране с шаблона, когато искате да получите достъп до устройството си.

Какво ще кажете за кредитна или дебитна биометрична карта?

Биометрична карта може да звучи футуристично, но всъщност е само още една стъпка в дълга еволюция на функциите за безопасност на парите ви.

Първият голям напредък в картовите технологии дойде от чипа Europay, Visa и Mastercard или EMV чипа, който придоби популярност в САЩ преди десетина години. Златният или сребърен чип на лицевата страна на картата намалява фалшивите измами със 76%, според Visa .

След това популярни станаха безконтактните плащания, последвани от експлозивно използване на виртуални и дигитални карти. В глобалното проучване на плащанията на Mastercard за 2020 г. 79% от хората казват, че използват безконтактни плащания, независимо дали чрез дигитален портфейл или функция за плащане с докосване.

Биометричните данни са друго ниво на сигурност, което помага да се гарантира, че само вие можете да използвате вашата кредитна карта.

Някои виртуални карти и смартфони вече използват форма на биометрична технология, която ви позволява да използвате лицето или пръстовия си отпечатък, за да отключите устройството си или да потвърдите плащане чрез цифровия си портфейл.

Как работи една банкова биометрична карта?

Подобно на начина, по който вашите биометрични данни се съхраняват на вашия iPhone, вашата биометрична информация ще се съхранява в скенер на вашата физическа кредитна или дебитна карта, а не в облак с данните на банката. Когато плащате за артикул, ще поставите пръстовия си отпечатък върху скенера на вашата карта, за да одобрите транзакцията.

Ако устройството е компрометирано или откраднато, няма начин някой да получи достъп до вашите биометрични данни. Дори Visa няма да има достъп до вашето лице или сканиране на пръстови отпечатъци във вашата биометрична карта.

Visa работи с биометрична технология от десетилетия и сега използва биометрични данни, за да помогне за дигитализиране на плащанията с Visa Payment Passkey – цифрово изживяване при плащане, което ще съдържа цялата ви кредитна, дебитна и банкова информация.

„Един от ключовите ни принципи за всичко, което правим в областта на биометричните данни – както за Visa Payment Passkey, така и за физическия биометричен шаблон на картата – е, че те се съхраняват само на отделното устройство“, казва Марк Нелсен, глобален ръководител на отдела за потребителски плащания във Visa, пред CNET.

Тъй като биометричните данни са просто друга форма на удостоверяване, която да се използва за безконтактно плащане, те ще работят с настоящите четци на безконтактни карти.

Ускоряване на кредитните карти

Биометричната технология, дори при кредитните карти, всъщност не е нова.

„Имах биометрична карта преди 10 години“, казва Нелсен. „И бях толкова горд, защото използвах безконтактни плащания, когато едва ли някой знаеше какво е това.“

Но тогава това не беше съвсем удобен начин за плащане. Трябваше да поставите пръста си върху вградения скенер, да изчакате да заработи, след което да изчакате терминалът да светне и да потвърдите плащането си.

Според Нелсен технологията е имала няколко препятствия по пътя си към масово внедряване. Ако целта на тези карти беше да направят плащанията по-лесни и по-безопасни, без да се жертва удобството, технологията не успяваше да се справи.

„Преди десет години се смяташе, че начинът това да проработи е да имате карта, захранвана от батерии“, каза Нелсен. „Да поставите пръста си върху сензора и това да отключи картата, след което да можете да я използвате.“

Въпреки че успяха да добавят батерия към късчето пластмаса, това не беше толкова евтино, колкото производството на карта без фантастични технологии, нито пък се побираше толкова лесно в портфейла или джоба ви. Днес са открили начин да зареждат скенера с четеца на карти, без да е необходима батерия. И все пак не всички имаме биометрична карта, защото са скъпи за производство.

„Ето защо отне толкова време, за да се усъвършенства“, казва Нелсен. „Това е скъпа технология и затова самата карта е много по-скъпа от класическата карта.“

Биометричните кредитни карти по-безопасни ли са от другите?

Работата е там, че биометричните карти решават проблем, който не е толкова разпространен, колкото преди: физически измами с кредитни карти. Въпреки че все още съществува, физическата измама не е толкова често срещана, колкото беше само до преди няколко години.

Тогава картите използваха магнитни ленти, за да разят информация за картата и да улеснят плащанията. Прокарването на картата ви беше основният начин за плащане, но лентите бяха относително лесни за фалшифициране. Въпреки това, след въвеждането на EMV чип карти, измамите с физически карти намаляха значително.

Всъщност 93% от измамните таксувания са настъпили, докато картата все още е била притежание на нейния законен собственик, според security.org . Това означава, че престъпниците са успели да получат вашата банкова информация, без да притежават действителната ви кредитна карта.

„Вече има толкова много други технологии, които наистина се справят с проблема с изгубената или открадната карта, така че биометричните данни остават по-скоро малко нишов продукт за някой, който може би е свръхзагрижен за сигурността“, казва Нелсен.

Въпреки това има хора, които с удоволствие биха използвали тази технология.

Трябва ли да си извадите биометрична карта през 2025 г.?

Технически погледнато, биометричните кредитни карти вече са тук. Ако особено много държите на сигурността, Нелсен казва, че можете да се свържете с банката си и да попитате за получаване на кредитна или дебитна биометрична карта със скенер за пръстови отпечатъци.

Той казва, че Visa има карта с биометричен сензор, която банките могат да поискат от ваше име. „И ако я използвате, ние ще разпознаем [транзакцията]. Когато попадне в нашата мрежа и видим транзакцията, бихме я разпознали и обработили“, добави той.

На уебсайта на Mastercard се казва, че тя работи и по биометрични скенери на физически карти, но не се казва дали в момента тези карти са достъпни за обществеността. Вместо това Mastercard казва да потърсите повече информация във вашата банка, особено ако сте премиум клиент.

Скенерите за биометрични карти са „перспективно решение“, което ще премахне необходимостта от ПИН код или подпис, каза Денис Гамиело, изпълнителен вицепрезидент по идентичността в Mastercard.

Ще бъдат ли широко разпространени биометричните кредитни карти през 2025 г.?

Физическите биометрични карти може да не са широко разпространени в САЩ, но в страни като Обединеното кралство и Канада има различни разпоредби за плащанията с кредитни карти, които биха могли да увеличат използването им там.

„Има няколко пазара по света, където всъщност не можете да използвате пластмасовата си пластика над определен лимит“, казва Нелсен. „Биометричното сканиране би ви позволило да надхвърлите този лимит.“

Например в Канада има лимит от 100 канадски долара за транзакции. Франция, Германия, Испания, Италия и Обединеното кралство имат лимит от 50 евро. И в следващите няколко години може и да видим наплив от биометрични карти в подобни държави.

Ако се интересувате от получаване на биометрична карта, посъветвайте се с банката си. Освен предложенията на Visa, други производители на карти, включително Thales и SmartMetric, също рекламират банкова биометрична карта. Но за да поискате такава, трябва да се обърнете към издателя на картата си.

Има ли смисъл банковата биометрична карта предвид нарастването на дигиталните плащания?

Поне в следващите няколко години вероятно все още ще имаме физически карти, които да носим в портфейлите си. Въпреки че виртуалните кредитни карти, цифровите портфейли и Visa Payment Passkey намалиха доста нуждата от физическа карта, експертите не очакват пластмасовите и металните карти да изчезнат напълно през текущата година.

Нелсен заявява, че не смята, че физическите карти ще изчезнат скоро. Съществуват много пазари и инфраструктура, създадени около тях, така че те ще останат още дълго време. Той обаче призна, че Visa е по-фокусирана върху цифровите преживявания.

„Какво е бъдещето на картите като цяло?“ – казва Нелсен. „Това зависи от пазара и потребителя. Мисля, че тъй като все повече плащания стават дигитални, няма да има физическа пластика на карта, която да се използва. И така, тенденцията просто ще продължи да клони към повече случаи на дигитални плащания и цифрови портфейли.“

 

 

––––––––-

Открийте оригинални аксесоари за мобилни устройства и технологични джаджи в нашият онлайн магазин или в центровете на DICE в:

Полезни видеоклипове може да откриете в каналите ни в YouTube и TikTok.

Следете промоциите и новостите във Facebook и Instagram.